نسخه ۲۰۲۱ وبومتریک منتشر شد؛ حضور دانشگاه شهید رجایی در جمع برترین‌های رتبه‌بندی وبومتریک

به گزارش دفتر همکاری های علمی و بین الملل دانشگاه و به نقل از  خبرنگار مهر، نسخه یازدهم (نسخه ژانویه ۲۰۲۱ نسخه ۱۱.۱.۴ بتا) در رتبه بندی وبومتریک منتشر شد. وبومتریک (Webometrics) یا رتبه بندی وب سایت‌های دانشگاهی یک رتبه‌بندی وب‌سنجی است که در سال ۲۰۰۴ توسط آزمایشگاه سایبرمتریک، واحدی از انجمن ملی تحقیقات اسپانیا، بر اساس چهار شاخص تهیه می‌شود.

این نظام رتبه بندی اعلام کرده است که بنا به درخواست دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی تصمیم گرفته است به طور موقت در این نسخه از پروفایل‌های برتر گوگل اسکولار Google Scholar استفاده نکند.

دلیل این امر این بوده است که بیش از ۵ هزار پروفایل گوگل اسکولار به عنوان داده و اطلاعات وجود داشته و تاریخ نهایی برای اتمام آن وجود ندارد. به همین دلیل این نظام رتبه بندی تصمیم گرفته است جمع آوری استنادها را بر اساس وب سایت اصلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی به انجام برساند.

رتبه بندی نسخه یازدهم (نسخه ژانویه ۲۰۲۱ نسخه ۱۱.۱.۴ بتا) و ۳ هزار و ۷۶۳ مرکز دانشگاهی و علمی را مورد بررسی قرار داده است.

داده‌ها ، مانند نسخه‌های قبلی ، هنوز در BETA هستند برای نسخه بعدی رتبه بندی دانشگاه‌ها در پایان ژانویه ۲۰۲۱ از آنها استفاده می‌شود.

این نظام رتبه بندی تغییرات رتبه بندی سال ۲۰۲۱ را اعلام کرده است.

توصیه شده است که از نام رسمی دانشگاه در عضویت و آدرس ایمیل استفاده شود تا استاندارد سازی نام و وابستگی درست انجام گیرد.

استنادات از ۲۱۰ پروفایل عمومی برتر هر دانشگاه جمع آوری می‌شود. پروفایل‌های غیر انفرادی (ژورنال‌ها و گروه‌ها) محاسبه نمی‌شوند. ضمن اینکه اگر مشخصات نویسندگانی که به دانشگاه تعلق ندارند، عمداً برای افزایش رتبه به دانشگاه اضافه شوند مؤسسه از رتبه بندی خارج می‌شود.

این نظام رتبه بندی داده‌های بیش از ۹۵۰ هزار مؤسسه و مرکز که دارای پروفایل در گوگل اسکولار بوده را جمع آوری کرده است اما بسیاری از نادرست هستند که با توجه اینکه بررسی همه آنها تقریباً غیرممکن است این نظام یک لیست قرمز از نمایه‌های نادرست ارائه کرده است.

اطلاعات دانشگاه‌ها و مراکز علمی در زمان ۲۶ تا ۳۱ دسامبر سال ۲۰۲۰ جمع آوری شده است.

شاخص ضریب تأثیر (۵۰ درصد)، شاخص بازبودن و شفافیت (۱۰ درصد)، شاخص عالی بودن (۴۰ درصد) در این رتبه بندی مؤثر هستند. به این ترتیب:

  • قابلیت مشاهده محتویات وب با وزن ۵۰ درصد: تأثیر تعداد شبکه‌های خارجی که به صفحه‌های وب مؤسسه لینک می‌شوند.
  • شفافیت با وزن ۱۰ درصد: میزان محققان پر استناد و تعداد استنادها از ۲۱۰ نویسنده برتر (به استثنای ۲۰ مقاله برتر).
  • کیفیت برتر با وزن ۴۰ درصد: تعداد مقالات در میان شاخص ۱۰ برتر مورد استناد در هر یک از ۲۷ رشته پایگاه داده برای دوره پنج ساله ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ با منشأ Scimago.

 

“از جمهوری اسلامی ایران نیز ۱۱۲ دانشگاه و مرکز آموزشی و پژوهشی در فهرست ۳ هزار و ۷۶۳ دانشگاه برتر قرار دارند. که دانشگاه ه شهید رجایی در بین دانشگاه های کشور در این نظام رتبه بندی، جایگاه ۴۹ را کسب نموده است”

این رتبه برای دانشگاه، در خاورمیانه رتبه ۱۸۷ و در بین دانشگاه های جهان با ۶۷۲ پله صعود، رتبه ۲۳۹۰  می باشد که برای نخستین بار این جایگاه به دست آمده است.

اولین دانشگاه، دانشگاه علوم پزشکی تهران با میزان استنادات ذکر شده از سوی وبومتریک با میزان ۸۵۳۵۶۲ است و آخرین دانشگاه ایرانی در این جمع دانشگاه علم و فرهنگ با میزان استناد ۱۰۱۸ است.

تعداد ۲۰ دانشگاه دارای رتبه زیر هزار هستند و ۵ دانشگاه نیز دارای رتبه زیر ۵۰۰ هستند.

از تعداد ۱۱۲ مرکز آموزشی و پژوهشی ایرانی حاضر در این رتبه بندی ۵۵ دانشگاه مرتبط با وزارت علوم و ۳۴ دانشگاه مرتبط با وزارت بهداشت هستند. تعداد ۴ پژوهشگاه و انستیتو تحقیقاتی در میان این مراکز حضور دارند. همچنین تعداد ۱۹ واحد دانشگاه آزاد اسلامی در جمع برترین‌های وبومتریک قرار دارند. همچنین از میان ۳ هزار و ۷۶۳ دانشگاه و مرکز علمی ۱۰ دانشگاه به عنوان بیشترین استنادات در رده اول تا دهم قرار گرفتند.

 

۱۰ دانشگاه برتر دنیا در نسخه ژانویه وبومتریک ۲۰۲۱

رتبه نام دانشگاه کشور استنادات وبومتریک
۱ دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو آمریکا ۷۸۴۹۴۷۸
۲ دانشگاه یل آمریکا ۶۱۸۸۹۳۲
۳ دانشگاه کرنل آمریکا ۵۷۶۶۸۳۶
۴ دانشگاه تورنتو کانادا ۵۰۵۱۱۷۹
۵ دانشگاه واشنگتن مدیسون آمریکا ۴۷۷۱۷۸۶
۶ دانشگاه واشنگتن سن لوئیس آمریکا ۴۵۲۹۸۱۷
۷ دانشگاه فلوریدا آمریکا ۴۳۵۷۳۱۲
۸ دانشگاه نیویورک آمریکا ۴۳۱۶۶۴۷
۹ دانشگاه کارنیج ملون آمریکا ۴۱۲۵۸۳۱
۱۰ دانشگاه جان هاپکینز آمریکا ۴۱۰۳۳۳۱

World Ranking Continental Rankingsort descending Country Rank Impact Openness Excellence
۲۳۹۰ ۶۷۸ ۴۹ ۵۹۰۶ ۲۲۳۹ ۲۲۷۸

منبع اصلی خبر

دفتر همکاری های علمی و امور بین الملل دانشگاه  شهید رجایی

کد خبر: ۹۹۱۱۱۵۰۱