توسعه شاخص های اثرگذاری موضوعات پژﻭﻫﺶ و ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ در سطح کشورهای اسلامی توسط موسسه ISC

به گزارش معاون پژوهش و فناوری دانشگاه و به نقل از روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، دکتر سید احمد فاضل زاده رئیس مؤسسه ISC گفت: ﺩﻭﻟﺖﻫﺎ ﺩﺭ ﺭﺍﺳﺘﺎﻱ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﺧﻮﺩ ﺑﺮﺍﻱ توسعه، پیشرفت، امنیت و رفاه اجتماعی، موضوعات و شاخص هایی را برای اثر گذاری پژﻭﻫﺶ و ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ سیاست گذاری می کنند و این موضوعات مرتبط با فرهنگ و مبانی اجتماعی و سیاسی دولت ها می باشد. این ریل گذاری در ساختار نظام آموزشی، پژوهشی و فناوری کشورها، خط مشی محققین را مشخص کرده و سرمایه گذاری و پژوهانه های پژوهشی هدفمند به این حوزه ها اختصاص داده می شود. در رتبه بندی ها و ارزیابی های بین المللی مانند رتبه بندی اثرگذاری تایمز به تعداد مقالات علمی منتشر شده در راستای اهداف جهانی توجه می گردد که عموما در بعضی از اهداف با مبانی فرهنگ اسلامی مغایرت دارند.

سید احمد فاضل زاده افزود: موسسه ISC به عنوان یک سازمان مرجع جهت رصد و پایش علم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اسلامی، در تلاش است که شاخص هایی برای اثرگذاری پژوهش ها متناسب با تمدن و فرهنگ اسلامی و نیازهای کلان جامعه تحت عنوان رتبه بندی اثرگذاری ISC (ISC Impact Rankings) تدوین نماید. با توجه به غنای فرهنگی و تمدنی کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی ایران، این موضوعات و شاخص ها می توانند قطب نمایی برای پژوهشگران ایران و کشورهای جهان اسلام باشد.

وی گفت: در این راستا موسسه ISC از کلیه اساتید و پژوهشگران دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و سازمان ها در حوزه سیاستگذاری علم وفناوری به ویژه حوزه های علوم انسانی اسلامی دعوت می نماید تا موضوعات پیشنهادی خود (نظیر علوم قرآنی، علوم انسانی اسلامی، …، سلامت، انرژی، آب و …) را حداکثر در ۲۰ حوزه موضوعی به همراه ۱۰ زیر موضوع جهت بررسی به آدرس ایمیل info@isc.ac ارسال نمایند.

 

منبع اصلی خبر

معاونت پژوهش و فناوری
کد خبر ۰۲۰۶۱۲۰۱