دانشگاه در یک نگاه

دانشگاه با عرصه قریب به ۱۵۰۰۰۰ مترمربع در منطقه لویزان واقع شده و مجموعا بیش از ۵۶۰۰۰ مترمربع فضای مسقف آموزشی , آزمایشگاهی , کارگاهی , رفاهی و فرهنگی را شامل می گردد. علاوه بر مجموعه فوق دانشگاه دارای ۵ خوابگاه (۲ خوابگاه پسران و ۳ خوابگاه دختران) که مجموعا ۲۸۰۰۰ مترمربع فضای مسقف با ظرفیتی حدود ۲۲۰۰ نفرمی باشد.

تاریخچه

دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در سال ۱۳۵۹ با نام « مجتمع تکنولوژی انقلاب اسلامی» با ادغام انستیتوهای تکنولوژی تهران بنیان‌گذاری شد؛ سپس به « مرکز آموزش عالی فنی انقلاب اسلامی» تغییر نام داده و علاوه بر دوره های کاردانی و معلم فنی، مجوز برگزاری دوره‌های کارشناسی ناپیوسته دبیرفنی را نیز دریافت کرد. در سال ۱۳۷۲ این مجموعه با مجوز دفتر گسترش آموزش عالی (وزارت فرهنگ و آموزش عالی) به دانشکده تربیت دبیر فنی و حرفه‌ای تبدیل شدس و از طریق آزمون سراسری در دو رشته کارشناسی، اقدام به پذیرش دانشجو نمود. سپس با توجه به امکانات و توانایی‌های موجود، در سال ۱۳۷۶، با ادغام « مرکز آموزش عالی» و « دانشکده تربیت دبیر فنی و حرفه‌ای» و با اخذ پروانه از وزارت فرهنگ و آموزش عالی و تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی به مرتبه دانشگاه ارتقا پیدا نموده و به نام «دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی‌» خوانده شد. هم اکنون این دانشگاه با وسعتی نزدیک به ۱۵۰٫۰۰۰ مترمربع ( ۱۵ هکتار) در شمال شرق تهران و در منطقه لویزان قرار دارد و در مجموع بیش از ۵۰٫۰۰۰ مترمربع فضای سرپوشیده باکاربری¬های آموزشی، آزمایشگاهی، کارگاهی، رفاهی، فرهنگی و ورزشی را شامل می‌شود. در ادامه سازمان دانشگاه در چارت به نمایش درآمده است.

چشم انداز آینده

دانشگاه تربیت دبیرشهید رجایی مصمم است که ضمن ارتقای وضعیت موجود، نقش مؤثر خود را با توجه به پتانسیل های دانشگاه در امر آموزش و پژوهش در سطح ملی و فراملی ایفا نماید. لذا با برنامه ریزی در ابعاد مختلف آموزش، پژوهش و همچنین توسعه فیزیکی، این مهم را در سر لوحه اهداف خود قرار داده است. پذیرش دانشجویان خارج از کشور در مقطع تحصیلات تکمیلی از کشورهای هم جوار و برنامه ریزی در جهت ساخت و ساز امکانات آموزشی، کمک آموزشی و رفاهی به وسعت۵۰ هزار مترمربع از جمله برنامه¬های در حال اجرای این دانشگاه می باشد که افقی روشن را پیش رو قرار داده است.

روسای دانشگاه از آغاز تا کنون


۱٫ مهندس قدرت الله تورنگ
از سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۴

۲٫ مهندس سید محمد موسوی کیانی
از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۷۳

۳٫ دکتر سید زین العابدین موسوی
از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۷

۴٫ دکتر محمد حسین رفان
از سال ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۲

۵٫ دکتر سید امیر الدین صدر نژاد
از سال ۱۳۸۲ تا مرداد ۱۳۸۵

۶٫ دکتر عباس حق اللهی
از مرداد ۱۳۸۵ تا خرداد ۱۳۹۳

۷٫ دکتر حمید رضا عظمتی
از تاریخ ۹۳/۴/۴ تاکنون

موقعیت جفرافیایی دانشگاه

راههای دسترسی به دانشگاه شهید رجائی

  • پل سید خندان
  • میدان رسالت
  • مینی سیتی

فرم تماس با دانشگاه