شعبان؛ ماه شگفتی

نقل شده که پیامبر اکرم (درود خدا بر او باد) ماه شعبان را ماه خود معرفی کرده اند. تعلق امری به پیامبر اعظم (درود خدا بر او باد) از سویی، حاکی از شکوه ماه شعبان است و از سوی دیگر، از رازآلود بودن و شگفتی این ماه خبر می دهد. از طرفی دیگر، عارفان، ماه شعبان را تمهیدی می دانند تا آینه دل به سمت و سوی خدای عالَم بچرخد و در رمضان میهمان حقایق شود.
یکی از اعمالی که در ماه شعبان سفارش شده است روزه است بویژه در پنجشنبه ها. در روایت آمده است: در هر پنجشنبه از ماه شعبان آسمانها را زینت می کنند، سپس فرشتگان خطاب به خدا می گویند: کسانی را که در این روز روزه گرفتند بیامرز و دعای آنها را مستجاب کن.
شگفتی دیگر این ماه، تبرکش به میلادهای باشکوه است؛ میلاد امام حسین علیه السلام، میلاد حضرت عباس، میلاد امام سجاد علیه السلام و میلاد امام عصر (عج). ملافتح الله کاشانی در منهج الصادقین درباره نیمه شعبان روایتی گزارش می کند که در آن آمده است: پیغمبر صلى الله علیه و آله فرمود: هر که نیمه شعبان‏ را زنده دارد هرگز نمیرد دلش و این شب است که به آهى گناهى می آمرزند و به توبه‏ اى جریده محو می ‏کنند و به قیامى انعامى‏ می فرمایند و به سجودى جودى اعطا می ‏نمایند منادیان از حضرت جبروت نداى دهند که ‏اى عاصیان، بیایید تا شما را بیامرزیم اى سرگشتگان، به راه باز آیید تا شما را به راه بهشت بریم.

همچنین، یکی از رویه های نیکوی پاکان عالَم در این ماه، مناجات است. یکی از مناجات های باشکوه در ماه شعبان، مناجات شعبانیه است. این مناجات از امام علی علیه السلام است و امامان(ع) پس از ایشان نیز به قرائت این مناجات اهتمام داشته‌اند. این دعا افزون بر خَلق انس با ملکوت عالَم، و آرامشی که در پی این انس می آید مشتمل بر رازها و نیازهای وجودی آدمی، آموزه های متعالی، و آداب دعا و استغفار است. در مناجات شعبانیه می خوانیم:

اَللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اسْمَعْ دُعَائِی إِذَا دَعَوْتُک وَ اسْمَعْ نِدَائِی إِذَا نَادَیتُک وَ أَقْبِلْ عَلَی إِذَا نَاجَیتُک فَقَدْ هَرَبْتُ إِلَیک وَ وَقَفْتُ بَینَ یدَیک مُسْتَکینا لَک مُتَضَرِّعا إِلَیک رَاجِیا لِمَا لَدَیک ثَوَابِی وَ تَعْلَمُ مَا فِی نَفْسِی وَ تَخْبُرُ حَاجَتِی وَ تَعْرِفُ ضَمِیرِی وَ لایخْفَی عَلَیک أَمْرُ مُنْقَلَبِی وَ مَثْوَای وَ مَا أُرِیدُ أَنْ أُبْدِئَ بِهِ مِنْ مَنْطِقِی وَ أَتَفَوَّهَ بِهِ مِنْ طَلِبَتِی وَ أَرْجُوهُ لِعَاقِبَتِی وَ قَدْ جَرَتْ مَقَادِیرُک عَلَی یا سَیدِی فِیمَا یکونُ مِنِّی إِلَی آخِرِ عُمْرِی مِنْ سَرِیرَتِی وَ عَلانِیتِی وَ بِیدِک لابِیدِ غَیرِک زِیادَتِی وَ نَقْصِی وَ نَفْعِی وَ ضَرِّی إِلَهِی إِنْ حَرَمْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی یرْزُقُنِی وَ إِنْ خَذَلْتَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی ینْصُرُنِی….
خدایا! بر محمّد و خاندان او درود فرست، آنگاه که می¬خوانمت دعایم را بشنو و آنگاه که تو را منادا قرار می دهم صدایم را بشنو و هنگامیکه با تو مناجات می کنم به من رو کن. به سوی تو گریختم، و در حال درماندگی و تضرع در روبرویت ایستادم، آرزوی پاداشی را دارم که نزد توست…
….إِلَهِی هَبْ لِی کمَالَ الانْقِطَاعِ إِلَیک وَ أَنِرْ أَبْصَارَ قُلُوبِنَا بِضِیاءِ نَظَرِهَا إِلَیک حَتَّی تَخْرِقَ أَبْصَارُ الْقُلُوبِ حُجُبَ النُّورِ فَتَصِلَ إِلَی مَعْدِنِ الْعَظَمَهِ وَ تَصِیرَ أَرْوَاحُنَا مُعَلَّقَهً بِعِزِّ قُدْسِک إِلَهِی وَ اجْعَلْنِی مِمَّنْ نَادَیتَهُ فَأَجَابَک وَ لاحَظْتَهُ فَصَعِقَ لِجَلالِک فَنَاجَیتَهُ سِرّا وَ عَمِلَ لَک جَهْرا….
خدایا کمال گسستن از ماسوا و پیوستن به خودت را به من عطا کن و چشمان دل هایمان را به فروغ نظری که بدان تو را می بینند روشن کن تا چشمان دل هایمان حجاب های نور را دریده و به کانون عظمت برسد و ارواح ما به شکوه قدس تو درآویزد. خدایا من را از کسانی قرار ده که مخاطبشان قرار دادی و آنها اجابت کردند، به آنها عنایت کردی پس در برابر جلالت مدهوش شدند و با آنها در نهان سخن گفتی و آنها در آشکار، برای تو کار کردند.

حلول ماه با شکوه شعبان
بر همه استادان ارجمند و همکاران گرامی مبارک

عبدالله صلواتی
ششم فروردین نود و نه