رتبه اول ایران از نظر تعداد دانشگاه ها در منطقه و کشورهای اسلامی در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۱

«محمدجواد دهقانی» با اشاره به سرپرست رتبه­بندی تایمز به عنوان یکی از مشهورترین نظام­های رتبه­ بندی بین ­المللی دانشگاه­ها گفت: اولین بار در سال ۲۰۰۴ با همکاری تایمز و «کیو اس» تحت عنوان رتبه ­بندی «تایمز- کیو اس» و از سال ۲۰۱۰ به بعد با همکاری موسسه تامسون رویترز منتشر شد.

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)افزود: در پایگاه رتبه بندی تایمز، در سال­های ۲۰۱۲ الی ۲۰۱۴ از ایران تنها یک دانشگاه حضور داشت و در سال ۲۰۱۵ دانشگاه صنعتی شریف و صنعتی اصفهان در این رتبه بندی حضور یافته و در سال ۲۰۱۶ تعداد دانشگاه ها به هشت مورد رسید. وی اضافه کرد: در سال ۲۰۱۷ به ۱۳ دانشگاه و در سال ۲۰۱۸ به ۱۸ دانشگاه و در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به ترتیب به ۲۹ و ۴۰ دانشگاه افزایش یافته است. سرپرست ISC اعلام کرد: در سال ۲۰۲۱ با ورود هفت دانشگاه جدید شاهد حضور۴۷ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع یک هزار و ۵۲۷ دانشگاه برتر جهان از ۹۳ کشور هستیم و این موضوع نوید بخش حرکت هر چه بیشتر دانشگاه­های توانمند ایران در رتبه بندی­های معتبر بین المللی است. وی افزود: در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۱، دانشگاه های علوم پزشکی کردستان، محقق اردبیلی، علوم پزشکی کرمان، اراک، حکیم سبزواری، لرستان، رازی کرمانشاه، تربیت معلم شهید رجائی و سیستان و بلوچستان که در سال گذشته در این رتبه بندی حضور نداشته اند، حضور یافته و دانشگاه های زنجان و بین المللی امام خمینی که سال گذشته در این رتبه بندی حضور داشته اند، امسال نتوانسته اند حضور داشته باشند.

وی اضافه کرد: بر این اساس در رتبه بندی تایمز سال ۲۰۲۱، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، با قرار گرفتن در بازه رتبه­ای ۳۵۱ تا ۳۰۱، رتبه اول دانشگاه های ایران را به دست آورده و بهترین رتبه ایران را نسبت به سال گذشته یک بازه ارتقا داده است.

دهقانی تاکید کرد: دانشگاه های صنعتی نوشیروانی و صنعتی شریف به ترتیب با قرار گرفتن در بازه های  رتبه ای ۴۰۰ تا ۳۵۱ و ۴۵۰ تا ۴۰۱ به عنوان دانشگاه های دوم و سوم ایران در این رتبه بندی معرفی شده اند.

وی ادامه داد: در رتبه بندی تایمز در سال ۲۰۲۱ در مقایسه با سال ۲۰۲۰، همزمان با افزایش تعداد دانشگاه های کشور، ارتقای جایگاه ۱۰۰ پله ای برخی دانشگاه های کشور از جمله صنعتی شریف، علوم پزشکی ایران، علم و صنعت ایران، تهران، کردستان و شهید بهشتی بوده است.

تعداد و رتبه دانشگاه های ایران در نظام رتبه بندی بین المللی تایمز

رتبه در سال ۲۰۲۰

رتبه در سال ۲۰۲۱

رتبه در سال ۲۰۲۰

رتبه در سال ۲۰۲۱

۱۰۰۱+

۱۰۰۱+

دانشگاه الزهرا

۳۰۱–۳۵۰

دانشگاه علوم پزشکی کردستان *

دانشگاه اراک *

۳۵۱-۴۰۰

۳۵۱–۴۰۰

صنعتی نوشیروانی بابل

۱۰۰۱+

دانشگاه بیرجند

۵۰۱-۶۰۰

۴۰۱–۵۰۰

دانشگاه صنعتی شریف

۱۰۰۱+

دانشگاه بوعلی سینا

۵۰۱-۶۰۰

۵۰۱–۶۰۰

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه فردوسی مشهد

۶۰۱-۸۰۰

علوم پزشکی ایران

۱۰۰۱+

دانشگاه گیلان

۶۰۱-۸۰۰

دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه حکیم سبزواری *

۵۰۱-۶۰۰

دانشگاه کاشان

۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه اصفهان

۵۰۱-۶۰۰

علوم پزشکی مشهد

۱۰۰۱+

دانشگاه خوارزمی

۶۰۱-۸۰۰

دانشگاه تهران

دانشگاه لرستان *

۵۰۱-۶۰۰

علوم پزشکی تهران

۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه مازندران

۶۰۱-۸۰۰

۶۰۱–۸۰۰

دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه رازی کرمانشاه *

۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه کردستان

۱۰۰۱+

دانشگاه سمنان

دانشگاه محقق اردبیلی *

۱۰۰۱+

دانشگاه شاهد

۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه شهید بهشتی

۱۰۰۱+

شهید باهنر کرمان

۶۰۱-۸۰۰

علوم پزشکی شهید بهشتی

۱۰۰۱+

شهید چمران اهواز

۶۰۱-۸۰۰

دانشگاه صنعتی شیراز

دانشگاه تربیت معلم شهید رجائی *

۶۰۱-۸۰۰

دانشگاه تبریز

۱۰۰۱+

دانشگاه شهرکرد

۶۰۱-۸۰۰

علوم پزشکی تبریز

۱۰۰۱+

دانشگاه صنعتی شاهرود

۴۰۱-۵۰۰

دانشگاه یاسوج

۱۰۰۱+

دانشگاه پزشکی شیراز

۱۰۰۱+

۸۰۱–۱۰۰۰

دانشگاه شهید مدنی آذربایجان

دانشگاه سیستان و بلوچستان *

۸۰۱-۱۰۰۰

علوم پزشکی اصفهان

۱۰۰۱+

دانشگاه ارومیه

دانشگاه علوم پزشکی کرمان *

۱۰۰۱+

دانشگاه یزد

۸۰۱-۱۰۰۰

خواجه نصیرالدین طوسی

*دانشگاه­های جدید در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۱

۸۰۱-۱۰۰۰

دانشگاه شیراز

جایگاه دانشگاه های جهان در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۱

سرپرست ISC در ادامه گفت: در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۱، تعداد ۱۵۲۷ دانشگاه برتر جهان از ۹۳ کشور رتبه بندی شده­اند و در رتبه بندی تایمز ۲۰۲۱، دانشگاه آکسفورد برای پنجمین سال متوالی رتبه اول را از آن خود کرده است و دانشگاه استنفورد و هاروارد به ترتیب در رتبه­های دوم و سوم قرار دارند.
دهقانی افزود: دانشگاه های صنعتی کالیفرنیا، MIT و دانشگاه کمبریج (از انگلیس)، کالیفرنیا برکلی، ییل، پرینستون و شیکاگو به ترتیب در رتبه های چهار تا ۱۰ دنیا قرار گرفته اند و در بین ۱۰ دانشگاه برتر جهان ۲ دانشگاه از کشور انگلستان و هشت دانشگاه از ایالات متحده هستند و دانشگاه تسینگ هووا چین اولین دانشگاه آسیایی است که توانسته رتبه ۲۰ را در این رتبه بندی به دست آورد.

وی اعلام کرد: کشور آمریکا با ۱۸۱ دانشگاه، ژاپن ۱۱۶ دانشگاه، انگلیس ۱۰۱ دانشگاه، چین ۹۱ دانشگاه، هند ۶۳ دانشگاه، برزیل ۵۲ دانشگاه، اسپانیا ۵۰ دانشگاه، ایتالیا ۴۹ دانشگاه، آلمان و روسیه هر کدام ۴۸ دانشگاه، ایران ۴۷ دانشگاه، ترکیه ۴۳ دانشگاه، فرانسه ۴۱ دانشگاه، تایوان ۳۸ دانشگاه، استرالیا ۳۷ دانشگاه، کره جنوبی ۳۵ دانشگاه و کانادا ۳۰ دانشگاه در این رتبه بندی حضور داشته اند.

دهقانی با اعلام بهترین رتبه دانشگاه ها گفت:  در کشورهای انگلیس رتبه یک، آمریکا رتبه ۲، سوئیس رتبه ۱۴، کانادا رتبه ۱۸، چین رتبه ۲۰، سنگاپور رتبه ۲۵، استرالیا رتبه ۳۱، آلمان رتبه ۳۲، ژاپن و سوئد رتبه ۳۶، هنگ کنگ ۳۹، بلژیک ۴۵ و فرانسه رتبه ۴۶ ثبت شده است.

وی ادامه داد: در رتبه بندی سال ۲۰۲۱ تایمز، تعداد ۲۱ کشور اسلامی حضور داشتند که از نظر تعداد دانشگاه ها، جمهوری اسلامی ایران با ۴۷ دانشگاه بیشترین تعداد حضور را داشته است.

دهقانی تاکید کرد: در سایر کشورهای اسلامی، ترکیه ۴۳ دانشگاه، مصر ۲۱ دانشگاه، پاکستان دانشگاه ۱۷، مالزی ۱۵ دانشگاه، الجزایر و عربستان سعودی ۱۰ دانشگاه، اندونزی ۹ دانشگاه، نیجریه و تونس ۶ دانشگاه، اردن، مراکش و امارات متحده عربی هر کدام ۵ دانشگاه، لبنان چهار دانشگاه، عراق و قزاقستان هر کدام سه دانشگاه، بنگلادش دو دانشگاه و سایر کشورهای عمان، قطر و کویت و اوگاندا با یک دانشگاه در این رتبه بندی حضور داشتند.

دهقانی اعلام کرد: در میان دانشگاه های برتر کشورهای اسلامی، عربستان سعودی در بازه ۲۵۰ تا ۲۰۱، ایران، لبنان، مالزی، قطر و امارات متحد عربی در بازه ۳۵۰ تا ۳۰۱، مصر، ترکیه، نیجریه، اوگاندا و اردن در بازه ۵۰۰ تا ۴۰۱، پاکستان و الجزایز ۶۰۰ تا ۵۰۱، اندونزی، مراکش و لبنان ۱۰۰۰ تا ۸۰۱ و سایر کشورهای اسلامی در بازه مثبت هزار بهترین رتبه جهانی را کسب کرده‌اند.

وی افزود: در مجموع از میان کشورهای اسلامی تنها  ۱۸ دانشگاه رتبه زیر ۵۰۰ داشته اند و این در حالی است که طبق برنامه ۱۰ ساله علم، نوآوری و فنآوری کشورهای اسلامی عضو OIC (مصوب ۲۰۱۷ در قزاقستان) لازم است تا سال ۲۰۲۶، تعداد ۵۰ دانشگاه از کشورهای اسلامی در میان ۵۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار گیرند. به همین دلیل باید تلاش های جدی همراه با تهیه برنامه راهبری و نقشه راه مناسب توسط دانشگاه های این کشورها صورت گرفته تا علاوه بر افزایش تعداد دانشگاه ها، رتبه و جایگاه مناسب را در سطح بین المللی کسب کنند.

منبع اصلی خبر

دفتر همکاری های علمی و امور بین الملل دانشگاه  شهید رجایی

کد خبر: ۹۹۰۶۱۴۰۱